Keski-Suomi: Raclettea Sveitsin ystävien ja Jyväskylän yliopiston saksan opiskelijoiden kesken

Sana raclette tulee ranskan verbistä racler, raapia, sillä raapaisemallahan sulanut juusto siirretään pannulta suoraan lautaselle aterian muiden osien seuraksi pienellä lastalla. Raclette on perinteisesti talvipäivän herkku, mutta kyllä sulanutta juustoa maistuvien lisäkkeiden kanssa voi syödä huhtikuussakin.

Tämä on tilaisuus, jossa touhutaan yhdessä patojen ja pannujen ääressä. Olemme itse kokkeja, jotka kuorivat, pilkkovat, viipaloivat, leikkaavat, keittävät, (ehkä jopa leipovat), kattavat, tiskaavat ja siistivät paikat siihen kuntoon, missä ne olivat meidän saapuessa. Nautitaan siis perinteisesti ainakin vaaleaa leipää, keitettyjä perunoita, cocktailkurkkuja ja  hillosipulia. Kauden kasvikset ja herkkusienetkin voivat jollekin maistua. Viiniä  unohtamatta.

Paikoitus alueella pääasiassa Piippurannan naapurissa sijaitsevassa P-talo Pergamentissa. Piippurannan Klubin läheisyydessä on vain lyhytaikaispysäköintiin (30 min) kiekkopaikkoja.

Kankaalle kulkee linja-auto T12.

Tervetuloa Kankaan Annan keittiötilaan
Piippurannan Klubille

Mitä maksaa: 5 € per osallistuja (sis. ruoka ja juomat). Maksu käteisellä tai mobilepaylla paikan päällä.

Ilmoittaudu alla olevalla lomakkeella:

Ilmoittautumislomake:

Jäsenyys