
Konsuli Giancarlo Paduano hallitsee Raclette-laitteen

Ruoka maistuu ja sitä haetaan lisää.

Tyytyväisiä ilmeitä




Sveitsin Ystävät Suomessa ry:n ja Schweizerklub Finnlandin perinteinen yhteinen Raclette-ilta vietettiin 19.3.2010 Saksalaisen Seurakunnan seurakuntasalissa Helsingissä. Sali oli aivan täynnä, paikalla oli yli 70 Raclette-juuston ystävää. Sveitsin Ystävistä osallistui 34 henkilöä, 30 aikuista ja 4 lasta.
Viimeksi samantapaiseen osallistujamäärään päästiin 8.4.2005, jolloin Sveitsin silloinen oikeus- ja poliisiministeri Bundesrat Christoph Blocher osallistui suuren seurueensa kanssa Raclette- iltaamme. Tilaisuuteen osallistui silloin yhteensä 76 henkilöä.
Ilta oli hauska ja onnistunut. Juusto, perunat ja sveitsiläinen valkoviini riittivät hyvin. Jälkiruokapiirakan ja kahvin jälkeen Ilmo Haario soitti flyygelillä säveltäjä Oskar Merikannon (1868 - 1924) alun perin pianolle säveltämän kappaleen ”Kesäillan valssi”.
Molemmat yhdistykset totesivat yhteistyön olevan voimaa ja tarpeen tämänkaltaisten tilaisuuksien järjestämisessä. Sveitsin suurlähetystöä edusti konsuli Giancarlo Paduano perheineen.